Різьба — це випнуті витки, накатані або нарізані за спіраллю. Вона буває зовнішня (на болтах, шпильках) і внутрішня (на гайках, втулках, всередині матеріалів). Виготовляється різьба відповідно до заданих параметрів, які дотримуються метричної або дюймової системи вимірювання. Ці дві системи не взаємозамінні, тому потрібно бути уважним під час вибору метизів і інструменту до них. У цій статті розповідається, де використовується та чи інша система, чим відрізняється дюймова різьба від метричної, чи можна їх якось розрізнити зовні та яка з них краща.
Сфери використання різьби з різними одиницями вимірювання
Дюймова система вимірювання бере свій початок в Англії, де дюйм досі — основна одиниця довжини. Оскільки Сполучені Штати Америки в минулому були англійською колонією, там теж багато позначається так само як у Великобританії. Тому техніка, автомобілі, апаратура, привезені зі США або Англії, матимуть метизи з дюймовою системою вимірювання. Щоб їх відкрутити або закрутити, будуть потрібні спеціальний набір головок або ключів.
Крім техніки з цих країн, дюймова система здобула поширення в трубах. Причому така тенденція розширилася майже на весь світ. Як діаметр труб, так і різьба на них вимірюються в дюймах. Один дюйм дорівнює 2,54 см. Градація розміру йде по 1/2, 1/4, 1/8.
Метрична система вимірювання використовується у всіх пострадянських країнах, що увійшли до СНД. Серед них і Україна. Ще така система застосовується в усіх країнах Європи. Тому, купуючи побутову техніку в Німеччині або Франції, легко можна підібрати до неї метиз.
Особливості дюймової різьби
У кресленнях і проєктах, де використовується дюймова різьба, є умовне позначення "Тр". Це означає — "трубна". У США та Великобританії у письмовому вигляді застосовується значок кавичок (") після цифри. Підлягають стандартизаціі за розмірами стандарту British Standart Whitworth, розробленому ще у 1841 році інженером Джозефом Вітвортом.
Коли дюймова система використовується для позначення діаметра труби, то завжди мається на увазі внутрішній діаметр пропускного каналу. Зовнішній розмір буде більшим, що важливо враховувати під час монтажу та підготовки отворів.
Дюймова різьба відрізняється від метричної гострими гребенями. Це можливо завдяки куту між ними 55 градусів. Водночас сама вершина кожного зубця трохи заокруглена. Досвідчені майстри можуть на око розрізнити гостроту виступу, але звичайному користувачеві це складно. Оскільки система розроблена майже 200 років тому, вона дуже проста — є всього 4 варіанти кількості витків на дюйм: 11, 14, 19 або 28. Це й визначає крок.
Особливості метричної різьби
Особливості метричної різьби спочатку були прописані в ГОСТ, а зараз в ДСТУ 16093:2018. У документації вона позначається як "М". Діаметр можливий від 1 до 600 мм. Замість кількості витків на дюйм, використовується характеристика, що називається довжиною кроку. Це відстань між гребенями. Мінімальний параметр — 0,25 мм.Ще можливий: 0,50/0,75/1,0/1,25/1,5/1,75/2,0 мм і так далі. З огляду на це різьба у метричній системі ділиться на звичайну, дрібну та дуже дрібну. Бувають специфічні (нестандартні) варіанти з кроком 0,60 або 0,80 мм для особливих завдань. Кут вершини становить 60 градусів. За формою кожен виток — це рівносторонній трикутник.
Відмінність між різьбами
На підставі характеристик різних систем виділимо основні відмінності між метричною та дюймовою різьбами:
кут гребеня 55 і 60 градусів;
загострена й округлена вершинка;
вимірювання кроку за відстанню між двома вершинками та за кількістю витків на дюйм;
позначення в кресленнях та іншій супроводжувальній документації значка М, та ".
Для роботи з метизами, виготовленими за дюймовою системою вимірювання, необхідний свій інструмент. Хоча на болтах і гайках теж використовується шестигранна форма, довжина боку відрізняється від метричної. Зараз продаються універсальні набори торцевих головок, у яких є весь ряд як для дюймового кріплення, так і для метричної.
Де купити метизи з дюймовою та метричною різьбою в Україні
Якщо ви випускаєте апаратуру, обладнання, верстати або машини, і потребуєте якісного кріплення, замовте його в нашій компанії "ОГУН ГРУП". Ми виготовляємо болти, гайки, шурупи, гвинти та інші метизи за ГОСТ або за кресленням. Упаковуємо та доставляємо продукцію всією Україною логістичними компаніями. Щоб купити метизи, зателефонуйте нашим менеджерам. Телефони для зв'язку вказані в шапці сайту. Фахівці проконсультують за параметрами, допоможуть вибрати кріплення, що відповідає вашим потребам.