Різьбові з'єднання використовуються в побутовій техніці, авто і мототранспорті, електрообладнанні. Але намагаючись розкрутити їх, можна зіткнутися з ситуацією, коли болти або гайки викручуються в інший бік (незвичний для машинальних обертань рукою). Це пов'язано з тим, що на виробі нарізано ліву різьбу.
Навіщо її було розроблено і яка різьба вважається стандартною, як визначити візуально напрямок витків - відповіді на ці запитання розглянемо в цій статті.
Як визначити ліва різьба чи права у болта
Коли кріплення знаходиться перед користувачем, визначити напрямок різьби можна за стороною закручування. Якщо для загвинчування кріплення необхідно обертати металовиріб у правий бік - значить різьба права. Якщо обертання здійснюється в лівий бік - значить ліва. Відповідно, розкручування відбувається навпаки.
Але як визначити, права чи ліва різьба, наприклад, на болті або шпильці, коли відповідної частини немає для перевірки сторони обертання? Для цього необхідно тримати кріплення перед собою у вертикальному положенні. Якщо придивитися, витки мають підйом з одного боку на інший. Нахил зліва-направо (виток підіймається з лівого боку до правого) у правої різьби. А нахил справа-наліво - у лівої. Те саме правило можна застосувати і до визначення внутрішньої різьби у гайок та втулок.
За замовчуванням стандартна різьба - права. Ось чому присутня у нас в руках вироблена м'язова пам'ять, яка підказує, що для відкручування необхідно обертати деталі проти годинникової стрілки. Права стандартна різьба застосовується в сантехніці (кран, гусак, накидна гайка шланга), побутовій техніці (шурупи для складання корпусу, регулювальні ніжки пральної машини), меблях (меблеві болти та ін.).
Сфери використання деталей із лівою різьбою
Хоча за замовчуванням стандартною вважається права, є кілька сфер, де застосовується і ліва:
деякі вузли автомобілів. Наприклад, ліва різьба може бути у болтів ступиці і шпильок. Вони застосовуються на лівій стороні авто з метою недопущення мимовільного розкручування з'єднань під дією відцентрової сили. Завдяки лівій різьбі в міру обертання коліс болти затягуються ще сильніше. Але відкручувати їх для сезонної зміни гуми через це складніше.
газове обладнання для зварювання та різання. Ліва різьба є у накидних гайок пропанового редуктора, що надівається на балон. Це спеціально придумано, щоб зварювальник випадково не переплутав редуктори під час підключення балонів (кисневого і газового). Аналогічна різьба є у накидних гайок для штуцерів газового різака або зварювального пальника. Це допомагає не поміняти місцями випадково рукави для підключення зварювального інвентарю.
тросові стяжки. Талреп має порожнистий корпус із двома різьбами на торцях. У них встановлюються гаки зі шпильками. Одна з різьб права, а інша - ліва. У міру провертання корпусу стрижні вкручуються, що стягує гаки і приєднані до них троси.
деталі та пристрої деяких брендів. Окремі світові бренди спеціально використовують ліву різьбу у вузлах своїх агрегатів, щоб їх не можна було замінити поширеною продукцією із запчастин на вторинному ринку. Це спонукає покупців звертатися тільки до офіційного виробника, відвідуючи фірмові магазини.
Як маркується ліва різьба у болтів
Права різьба нічим не маркується, що ще раз підтверджує її класифікацію як стандартну. За замовчуванням усі болти, гайки, шпильки та інші різьбові з'єднання без маркування вважаються з правою різьбою. Вказується тільки діаметр. Ліва різьба маркується літерами LH. На кресленнях вказується разом із розміром діаметра метричної різьби, наприклад, М8 LH. Іноді вказівка про те, що різьба ліва може бути у вигляді створення додаткової насічки на металі, яка слугує попередженням. Таке трапляється на газових накидних гайках, що використовуються в манометрах.
Переваги та недоліки лівої різьби
Поєднання правої та лівої різьби, як, наприклад, у талрепа, дає змогу одним обертанням стягувати обидві сторони. Це робить ліву різьбу незамінною, оскільки в разі використання тільки правої, довелося б розділяти конструкцію на дві незалежні частини та натягувати кожну сторону окремо. Ліва різьба допомагає уникнути аварійних ситуацій, де існує ймовірність помилкового (машинального) встановлення несумісного обладнання.
Для роботи з кріпленням, оснащеним лівою різьбою, підходять звичайні ключі, оскільки зовнішні зачіпні грані та розміри однакові.
Серед мінусів - дефіцит товару. Часом для пошуку болтів або гайок з лівою різьбою певного діаметра потрібно обійти не один магазин і не одну годину потратити на пошуки в інтернеті постальника.