Шліцеві гайки
Шліцеві гайки — це особливий тип кріплення, що вирізняється тим, що не має зовнішніх граней і має низький профіль. Вони застосовуються на валах та осях. Для роботи з ними потрібні спеціальні ключі. Розглянемо різновиди та особливості шліцевих гайок, а також способи та галузі застосування.
Особливості кріплення
Шліцеві гайки виготовлені у формі кільця з прямокутним або квадратним перерізом. Всередині нарізана різьба, що відповідає різьбі на валу. Крок різьби може бути від 0,75 до 3 мм, що залежить від товщини стінки та діаметра гайки. Ззовні передбачені шліци — невеликі квадратні заглиблення, рівномірно розподілені по колу. Їх може бути від 4 до 8 залежно від діаметра кріплення. У ці шліци встановлюються заціпи ключа, завдяки чому відбувається закручування або розкручування. Клас точності А забезпечує відсутність шорсткостей, тріщин і відколів. Вироби підходять для агресивних середовищ експлуатації.
Різновиди шліцевих гайок
Випускаються шліцеві гайки за міжнародним стандартом DIN 981. Вони являють собою плоскі елементи зі скошеними зовнішніми краями. Ще бувають варіанти з DIN 1804, у яких зовнішня товщина ідентична внутрішній. Це робить їх міцнішими завдяки збільшеному перерізу. Також це збільшує зачіпну грань паза, даючи змогу застосовувати потужніші ключі. Наступний різновид — гайка GUK. Вона схожа на версію DIN 981, але доповнена кільцевою вставкою з поліаміду. Останній слугує додатковим стопором, чіпляючись за різьбу.
Шліцеві гайки випускають у розмірі від М6 до М200. Вирізняються між собою за висотою кільця. Як вихідний матеріал використовують леговану (А1-А4, 35Х, 30ХГСА) або вуглецеву сталь (Ст 3сп, Ст 3кп, 20, 35, 45). В останньому випадку її покривають шаром цинку, щоб підвищити захист від корозії. Можливе нанесення порошкового покриття або фосфату, а також виготовлення з латуні. За спеціальним замовленням гайки надаються загартуванню, що підвищує їх міцність.
Поглиблення зовнішнього паза має бути не менш ніж 2 мм. Це забезпечує надійне зчеплення з гаком ключа. Клас міцності в сталевих виробів можливий 14Н або 17Н.
Способи та сфери застосування
Шліцьові гайки використовуються в:
різних вузлах автомобілів;
верстатах і виробничому обладнанні;
електроустановках;
різних пристосувань для сільськогосподарської діяльності;
морських і річкових судах;
космічних кораблях.
Їхня головна відмінність від шестигранних аналогів — зовнішня компактність. Зазвичай навколо осі мало місця, щоб розмістити стандартну гайку, а ось шліцева поміщається легко. Ще таке кріплення цінується за надійність і довговічність. Невеликий профіль дає змогу накручувати їх на короткі виступи вала або труби, що виходять із монтажних отворів. Водночас зберігається висока естетичність.
Найчастіше шліцеві гайки застосовуються на валах, щоб притиснути підшипник або втулку до посадкового місця та запобігти їх зміщенню. Фіксувати підшипники можна як на краю осі, так і в центрі, підтискаючи з двох боків. Для встановлення застосовуються проміжні втулки з бортиками, у які впирається внутрішня обойма підшипника.
Водночас сама гайка залишається нерухомою, незалежно від швидкості обертання підшипника та приєднаної до нього маточини. Це досягається завдяки встановленню шайби DIN 70952. У шайби є один внутрішній виступ, який вставляється в проріз на валу. Це забезпечує її нерухомість. Зовнішні пелюстки загинаються в прорізи гайки, фіксуючи її. Це запобігає мимовільному розкручуванню від вібрації або перепаду температур.
Ще один варіант застосування — дві шліцьові гайки, скручені на осі разом. Тоді друга виконує роль контргайки, підвищуючи надійність з'єднання. Шайба в такому разі не потрібна.
Переваги та недоліки
Шліцеві гайки мають низку переваг, порівнюючи із шестигранними:
висока точність виконання;
компактні габарити, що спрощують монтаж в обмежених умовах;
стійкість до зриву різі, оскільки ключем із гаком неможливо створити надмірне зусилля;
швидке встановлення.
Чим відкрутити шліцеву гайку?
Недолік шліцевої гайки тільки один — її не вдасться відкрутити звичайним ключем. Пасатижі та інші пристосування тут безсилі. Газовий ключ може підійти, якщо є вдосталь місця для провертання, але можливий зіскок губок і пошкодження різьби на валу. Знадобиться тільки спеціалізований цанговий ключ, який має форму півмісяця з зачіпанням і ручкою.
Для кожного діаметра окружності потрібен свій ключ. Зате такий інструмент не злизує грані як ріжкові ключі, тому кріплення слугує довше навіть у разі регулярного відкручування й закручування.