Для роботи з шестигранними болтами та гайками використовують гайкові ключі. Їхні форма, розміри та принцип роботи відрізняються. Від того наскільки вірно ви виберете ключ залежить наскільки вам буде зручно застосування їх в роботі, продуктивність і безпека в конкретній ситуації. Розглянемо, які бувають види гайкових ключів і як ними працювати.
Види та особливості застосування гайкових ключів
Існує сім основних видів гайкових ключів:
Ріжковий ключ
має відкритий зів з двома рогами, що утворюють паралельні грані для упору в відповідні грані на болтах і гайках. Розмір між рогами відповідає зовнішньому розміру гайки. Найчастіше такий інструмент випускається двостороннім, наприклад: 17х19 мм, 22х24 мм, 10х12 мм тощо. Така конструкція досить міцна, оскільки в ній відсутні рухомі частини. При цьому ціна інструменту одна з найдоступніших через його простоту. Для правильного використання достатньо підібрати ключ потрібного розміру, прописаного відразу під ріжковою частиною. Ключ зручний бічним доступом до кріплення, що допомагає у важкодоступних місцях. Мінус такої форми - вона поступово розтягується від регулярних навантажень
Розвідний ключ
має одну нерухому губу і одну регульовану обертовим шнеком, що обертається. Завдяки цьому можна обходитися одним ключем, працюючи з гайками і болтами різних розмірів. Між собою розвідні версії відрізняються габаритами - у кожної свій робочий діапазон: 0-12, 0-14, 0-20, 0-30, 0-36 мм тощо. Усі моделі односторонні. На другому торці передбачено отвір для підвішування на цвях. Виставляти робочий розмір можна безпосередньо на кріпленні, що забезпечує підвищену точність і надійну фіксацію. Недолік розвідного ключа - низька міцність рухомої губки. За надмірного зусилля вона може відламатися. Тому працювати ним потрібно так, щоб основне навантаження прикладалося на монолітну частину корпусу.
Газовий ключ
універсальний ключ із регульованою відстанню між губками. По-іншому називається трубним, оскільки дає змогу затискати не тільки шестигранні болти, а й труби з круглим перетином. Між собою версії діляться за номерами на №1, №2, №3, що визначає максимальний розмір зіву. Поверхня губок забезпечена зубцями, що забезпечують більш надійну фіксацію. Але ці ж елементи пошкоджують хромоване покриття. Тому для обхвату кріплення із захисним напиленням підкладають ганчір'я під робочі частини.
Накидний ключ
має кільцеву робочу частину з внутрішніми виступами. Їх може бути 6 або 12, від чого залежить ступінь навантаження, продуктивність і ціна. На відміну від ріжкових версій він не розтягується завдяки замкнутій конструкції. Але збоку надіти його на гайку або болт не вийде - потрібен тільки доступ зверху.
Комбінований ключ
має на одному торці ріжкову конструкцію, а на другому - закриту накидну. Розмір скрізь однаковий. Дозволяє комбінувати способи доступу до кріплення.
Торцевий ключ
виконується Т-подібної або Г-подібної форми. На інших торцях можуть бути теж ключі, але інших розмірів. Накидається зверху на гайку, забезпечуючи щільну фіксацію одразу по всіх шести гранях. Удосконалений варіант - торцеві головки, управління якими здійснюється ручкою з тріскачкою або викруткою. Це дає змогу прокручувати болти, не знімаючи інструмент із головки.
Шестигранний ключ
має шестигранну форму для аналогічних внутрішніх шліців у голівці болта. Виконується Г-подібної форми.
Як правильно використовувати гайковий ключ?
Перед використанням потрібно переконатися, що інструмент справний. Він повинен вільно насаджуватися на головку болта, але при цьому не мати люфт. В іншому разі можливе зісковзання через зтирання граней або пошкодження. Якщо ріжковий інструмент має люфт, його можна спробувати усунути зведенням рогів ударами молотка. У всіх інших випадках потрібно замінити ключ на справний.
Під час закручування або відкручування кріплення необхідного здійснювати тягнучі, а не штовхаючі дії. Це означає, що ручку потрібно тягнути на себе, а не від себе. Такий захід убереже від травм, якщо оснащення зіскочить. При цьому впливати на ручку потрібно долонею, а не пальцями.
Коли зусилля не вистачає, щоб розкрутити старе заіржавіле з'єднання, деякі збільшують важіль, надягаючи на вільний кінець ключа трубу. Хоч це і допомагає, такий метод розтягує зів, може призвести до зриву різьби або зрізання головки. Краще використовуйте проникаюче мастило (нанесіть його повторно і зачекайте довше), або нагрійте болт газовим пальником, паяльною лампою (теплове розширення зруйнує закислі зв'язки).